Velký švýcarský salašnický pes

O plemeni

Velký švýcarský salašnický pes

Velký švýcarský salašnický pes je plemeno, o kterém jsou historické poznatky uloženy již ze středověku. Tento pes byl využitý tehdy pro hlídání na vesnicích. Ohledně původu plemene existuje několik teorií, avšak jako FCI uznané plemeno byl tento pes přijat až v roce 1939, kdy byl zároveň zveřejněn jeho standard.

Během II. Světové války byli tito psi používáni k nošení břemen a tahu ve špatně přístupném horském terénu. Pracovní využití velkých švýcarů také značně přispělo k rozmnožení tohoto plemene. Dnes jsou chovatelské stanice rozšířeny téměř po celé Evropě i například v USA.  Pro svou klidnou a vyrovnanou povahu jsou chováni jako psi vhodní pro rodinu.

Velký švýcarský salašnický pes je mohutný, přesto harmonicky vypadající jedinec s vysokou vytrvalostí a dobrou pohyblivostí. Má krátkou srst a trikolórní barvu. Je to jistý, pozorný a ostražitý pes, který je ale milý ke známým osobám. Je vhodný k dětem a s ostatními psy vychází dobře. Je to výborný hlídač a může žít celoročně venku v dobře zateplené boudě u rodinného domku.

Standard plemene ke stažení na ČMKU zde.